Skip to main content
Home
Tillbaka till degiro.se

  • Logga in
  • Öppna ett konto

Hur kan vi hjälpa dig?

Vad är Exchange Connection Fee (kopplingsavgift)?

Answer

När du handlar på en börs som inte är din hemmabörs debiteras en kopplingsavgift om 2.50 EUR per börs per kalenderår.

DEGIRO applicerar en kopplingsavgift för att kunna tillhandahålla handelsmöjligheter. Detta ger tillgång till ett stort antal börser och teknisk support inom Europa, Asien och Nordamerika. Avgiften betalas av de kunder som använder dessa tjänster. DEGIRO använder sig av en "betalning per användning"-policy för sin prissättning, vilket betyder att du endast betalar avgift om du använder en specifik tjänst.

Kopplingsavgifter tas endast ut om du genomför en transaktion eller håller en position på en börs som inte är din hemmabörs under kalenderåret.

Har din fråga blivit besvarad?

Relaterade frågor

Kostar det något att öppna ett konto? Vad är kostnaden för att uppgradera mitt konto?
Kostar de något att göra insättningar eller uttag av likvida medel?
Om jag vill överföra min nuvarande portfölj till DEGIRO eller överföra min portfölj från DEGIRO i framtiden, vilka kostnader uppstår då?
Behöver jag betala för kursuppdateringar på DEGIROs plattform?
Var kan jag hitta avgifterna för att handla via DEGIRO? Finns det några dolda avgifter?
FAQ Software by 10+

Navigation

  • Om DEGIRO
    • Säkerhet och tillförlitlighet
    • DEGIROs historia
  • Konto och Personlig information
    • Dina personliga uppgifter
    • Åtkomst till ditt DEGIRO-konto
    • Profiler
  • Bli kund
    • Registrera ett konto hos DEGIRO
  • Priser
    • Andra avgifter
    • Avgifter
  • Hantering av likvida medel
    • Valutahantering
    • Handel med belåning
    • Insättningar och uttag
  • Order
    • Orderproblem
    • Ordertyper
    • Placera en order
    • Policy för orderutförande
  • Handelsplattform
    • Användning av handelsplattformen
    • Bekräftelse för transaktioner
    • Kursdata
    • Mina positioner
  • Handelsmöjligheter
    • Produkter and Börser
    • Portföljöverföringar
    • Derivat
    • Blankning
    • Företagshändelser
  • Skatt
    • Transaktionsskatt
    • Skatterättslig hemvist
    • Skatteavtal
    • Källskatt
  • Dokument
    • Priser och avgifter
    • Formulär
    • Ytterligare Information Investeringstjänster
    • Tidigare version kundavtal
    • Allmänt
    • Villkor
    • Handel och Börser
Home

  • Logga in
  • Öppna ett konto
Tillbaka till degiro.se

DEGIRO är den första grossisthandelsförmedlaren för privata investerare. Handelsplattformen är skapad för alla typer av investerare. DEGIRO ger sina kunder möjlighet att investera över hela världen till rekordlåga avgifter, utöver det gör DEGIRO det möjligt för alla att investera internationellt. Tidigare var investeringar i finansiella instrument något som var förbehållet börserna i Europa eller USA. Genom en enda plattform ges alla som investerar via DEGIRO åtkomst till börser och produkter över hela världen. Detta betyder att privata investerare nu kan sprida sina placeringar mycket bättre. DEGIRO passar investerare som hanterar sina affärer online. Hos oss behöver kunderna inte betala lönen för överflödig personal och DEGIRO eliminerar därmed den sista skillnaden mellan den professionella och den privata investeraren; skillnaden på courtage, något som är viktigt för avkastningen för privatkunder.

Copyright © 2021 DEGIRO Med ensamrätt.

Linkedin Facebook Twitter Instagram